Silahlı Qüvvələr Günü Tbilisidə qeyd edildi
Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələr Günü paytaxt Tbilisidə təntənəli şəkildə qeyd edilib.
Onews.az
xəbər verir ki, Azərbaycanın Gürcüstandakı səfirliyinin dəstəyi və səfirliyin Hərbi Attaşe aparatının təşkilatçılığı ilə Silahlı Qüvvələr Günü münasibətilə rəsmi qəbul təşkil olunub.
Tədbirdə Azərbaycanın və Gürcüstanın dövlət və hökumət rəsmiləri, parlamentin deputatları, Türkiyə, Qazaxıstan və Türkmənistanın səfirləri, xarici ölkələrin Gürcüstanda akkreditə olunmuş səfirklərinin hərbi attaşeləri, ziyalılar, ictimaiyyət nümayəndələri qatılıblar.
Gürcüstan Müdafiə Nazirliyini Hərbi Orkestri Azərbaycanın və Gürcüstanın dövlət himnlərini, Azərbaycan Hərbi Marşını ifa edib.
Azərbaycanın Gürcüstandakı səfiri Faiq Quliyev tədbirdə çıxış edərək 1918-ci ildə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin - Milli Ordunun yaradılması tarixi və zərurəti barədə ətraflı məlumat verib.
Bildirib ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 1998-ci il tarixli Fərmanı ilə iyunun 26-sı Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Günü elan edilərək hər il təntənə ilə qeyd olunur. Səfir bildirib ki, ulu Öndərin dövlətçilik məktəbinin davamçısı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin misilsiz səyləri nəticəsində Azərbaycan Ordusu daha da güclənib və dünyanın ən güclü orduları sırasında öz yerini tutub.
Sonra Gürcüstan Müdafiə Nazirinin birinci müavini Paata Patriaşvili çıxış edərək Azərbaycan xalqını Silahlı Qüvvələr Günü münasibəti ilə təbrik edib. Azərbaycan ordusunun hər ötən il daha da modernləşdiyini və gücləndiyi qeyd edən P.Patriaşvili deyib ki, güclü Azərbaycan ilə əməkdaşlıq Gürcüstan üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycanın Gürcüstandakı səfirliyini hərbi attaşe aparatının rəhbəri polkovnik Fuad İbrahimov çıxış edərək bildirib ki, ötən illər ərzində Azərbaycan özünü etibarlı beynəlxalq tərəfdaş kimi sübut edib. O, NATO-nun Fərdi Tərəfdaşlıq Proqramı çərçivəsində Azərbaycan Ordusunun Alyansın standartlarına uyğunlaşdırıldığını, NATO çərçivəsində müvafiq təlimlərdə, o cümlədən sülhməramlı qüvvələrin tərkibində Kosovo, İraq və Əfqanıstanda iştirak etdiyini vurğulayıb.
Sonda xarici ölkələrin Gürcüstandakı səfirliklərinin və nümayəndəliklərinin hərbi attaşeləri Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Günü münasibəti ilə Azərbaycan xalqını təbrik edib, Azərbaycan səfirliyinin hərbi attaşe aparatının rəhbəri polkovnik Fuad İbarimova xatirə hədiyyəsi hədiyyə ediblər.
Tədbir Azərbaycan müğənnilərinin həzin musiqi sədaları altında davam edib.
Rauf
Paylaş:
Whatsapp
Bizə yazın!