Bu ilin sonuna qədər Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişinin imzalanması mümkündür. İl təzə başlayıb və Bakı ilə İrəvan arasında hələ ki, ciddi gərginlik müşahidə olunmur. Amma Ermənistanın Azərbaycanla sərhəd bölgələrə əlavə texnika cəmləşdirməsi ilə bağlı xəbərlər yayılır.
Eyni zamanda, avropalı “təqaüdçü müşahidəçilər” tez-tez cəbhə bölgəsində müşahidə aparırlar. Bütün bunlar Azərbaycan tərəfində haqlı narazılıqlar doğurur. Ermənistanın qarşıdakı aylarda təxribatlar törətməsi istisna deyil. Çünki İrəvan hər zaman kənardakı havadarlarının tapşırıqlarını yerinə yetirib. Öz maraqlarından çıxış etməyib. Bu baxımdan sülh sazişinin yubanmasında əsas məsuliyyət Ermənistan tərəfinin üzərindədir.
Digər tərəfdən, sülh müqaviləsi ilə bağlı Azərbaycanın qəti mövqeyi mövcuddur. İlk növbədə, Bakı tələb edir ki, işğal altındakı kəndlərimiz qaytarılsın, Zəngəzur dəhlizi açılsın və Azəbaycanın ərazi bütövlüyü rəsmi şəkildə Ermənistan tərəfindən tanınsın.
Əgər bunlar baş verməsə, o zaman Ermənistan növbəti dəfə tarixi şansı itirəcək və dalan dövləti olmağa davam edəcək. Ermənistandakı prezident seçkilərinin sülh sazişinin imzalanmasına hər hansı bir təsiri yoxdur. Çünki hazırda Ermənistanda bu post simvolik səlahiyyətlərə və “siyasi çəkiyə” malikdir.
Bu baxımdan, prosesləri sürətləndirərək ilin sonuna qədər sülh sazişinin imzalanması mümkündür. İrəvanın sürətlə silahlanması isə vəziyyəti dəyişir. Düşünməyə əsas verir ki, Ermənistan yeni revanşa hazırlaşır. Çünki Fransa və Hindistan kimi ölkələr işğalçı qonşularımızı yenə də yoldan çıxarmaqla məşğuldurlar.